GÜVEN BOZDAĞ


YAZ KUR’AN KURSLARI BAŞLIYOR

Allah (c.c) insanı değerli, şan, şeref ve izzet sahibi bir varlık olarak yaratıp, yeryüzünün halifesi kılmıştır.


Allah (c.c) insanı değerli, şan, şeref ve izzet sahibi bir varlık olarak yaratıp, yeryüzünün halifesi kılmıştır. İçerisinde hayat sürdüğümüz dünyanın imar ve ihyasından insanı sorumlu tutmuştur. Bir çok nimet ve güzellikle kuşanan insan, elindeki değerlerin kıymetini bilip sorumluluğunu yerine getirdiğinde Rabb’inin rızasına erişmiş olur. En güzel şekilde yaratılan insana Rabb’i tarafından bahşedilen lütuf ve ikramlar elbette saymakla bitirilemez. İnsan elindeki bu lütuf ve ikramların sahibi değil bir emanetçisi olduğunu unutmadan yaşamını sürdürdüğünde iki dünya saadetine ulaşmış olur. Fani olan şu dünyada bizi geleceğe taşıyacak, gönüllerimize sürur ve huzur getirecek, ailemize sevinç ve neşe katacak Rabb’imizin sayısız lütuflarından biri olan çocuklarımızdır.

Çocuklarımız, Rabb’imizin saf, masum ve tertemiz olarak bizlere lütfetmiş olduğu emanetidir. Bizim elimizde büyüyen, gelişen, kişilik ve karakteri şekillenen dünya hayatının süsü en büyük imtihanlarımızdan biridir çocuk. Peygamber Efendimiz (s.a.s) in ‘’ Her çocuk fıtrat üzere ( günahsız, tertemiz) doğar. Sonra anne babası onu Yahudi yahut Hıristıyan veya Mecusi yapar.’’ (Müslim, Kader, 22) hadisi ve Rabb’imizin Kur’an-ı Kerim’deki ‘’ Biliniz ki, mallarınız ve çocuklarınız birer imtihan sebebidir ve büyük mükafat Allah’ın katındadır.’’ (Enfal, 8/28) ayeti bu gerçeği gözler önüne sermektedir. Çocuklarımızı geleceğe en güzel bir şekilde hazırlamak ve imtihanımızın gereği gibi üstesinden gelmek için 27 Haziran Pazartesi günü tüm ülke genelinde başlayacak olan Yaz Kur’an Kurslarının bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Yaz Kur’an Kursları, hayatımızda büyük bir yere sahip olan Rabb’imizi tanıdığımız, dinimizin emir ve yasaklarını öğrendiğimiz, peygamberimizin örnek şahsiyetiyle tanıştığımız, birbirimizin hak ve hukukuna riayet edilmesi gerektiğini öğrendiğimiz, milli ve manevi değerlerin aktarıldığı bir eğitim- öğrenim yuvasıdır. ‘’ Sizin en hayırlınız Kur’an’ı öğrenen ve öğretendir.’’ ( Buhari, Fezailül Kur’an, 21) hadisini kendisine rehber edinen Diyanet İşleri Başkanlığında görev yapan tüm din gönüllüsü kardeşlerimiz, çocuklarımızın dini, ahlaki, toplumsal ve milli değerlerimizle bezenmiş bir eğitim almaları için maksimum çaba içerisinde olacaklarından en küçük bir şüphem olmadığını belirtmek istiyorum. 27 Haziran’ da başlayıp 26 Ağustos’ta nihayete erecek olan Yaz Kur’an Kurslarımız 4-22 yaş grubundaki çocuklarımıza ve gençlerimize hitap edecektir. ‘’ Haydi koş gel, camiler seninle güzel’’ şiarıyla hareket ederek camilerimiz göz aydınlığı çocuklarımızla şenlenecek ve çocuklarımız cami merkezli bir hayatla iç içe olacaklar. Çocuklarımız, günlük zaman dilimlerinin çok kısa bir bölümünü Yaz Kur’an Kurslarında geçirerek hem sosyal yönlerini geliştirecek hem de bilgi seviyelerini bir üst düzeye çıkartarak aktif bir tatil geçirmiş olacaklar. Çocuklarımızın gelişim düzeylerini dikkate alan Diyanet İşleri Başkanlığımız, yerel imkanlar da gözetilerek ; tüm yaş grupları, 14-22 yaş grubu ve 4-6 yaş grubu olmak üzere üç farklı grupta Yaz Kur’an Kursu açılabileceğini belirtmiştir. Ardahan İl Müftülüğü geliştirmiş olduğu ‘’ Dinimi Öğreniyorum Dilimi Geliştiriyorum’’ projesi kapsamında 4- 6 yaş Kur’an Kursunu; öğleden önce dini eğitim, öğleden sonra ise Arapça ve İngilizce dillerinde temel düzeyde eğitim vermek üzere tam gün olarak yapılacağı planlanmaktadır.

Alemlere rahmet olarak gönderilen Sevgili Peygamberimizin ‘’ Hiçbir anne baba, çocuğuna güzel terbiyeden daha kıymetli bir bağışta bulunmamıştır.‘’ (Tirmizi, Birr, 33) hadisini merkeze alarak çocuklarımıza Yaz Kur’an Kurslarının hayatımızdaki önemini aktararak bir farkındalık oluşturup onları kurslarımıza gönderelim. Her anne ve babanın gözünden sakındığı çocukları için kurduğu bir hayalinin olduğunu biliyorum. Hepimiz çocuklarımız için en güzelini istiyoruz ama unutmayalım ki hepimizin ortak bir hayali var; o da çocuklarımızın milli ve manevi değerlerle bezenmiş, toplumsal sorumluluklarının farkında kendisiyle ve çevresiyle barışık iyi ( kaliteli) bir insan olması. İşte bu ortak amaca hizmet eden Yaz Kur’an Kurslarımıza çocuklarımızı getirmemiz ortak amacımız doğrultusunda atacağımız büyük bir adım olacaktır. Yaz Kur’an Kurslarında okuyacak olan çocuklarımıza ve değerli din gönüllüsü kardeşlerime kolaylıklar diliyorum, Allah, Yaz Kur’an Kurslarımızı hayırlı ve muvaffak kılsın.