‘En İyi Narkotik Polisi: Anne´ kampanyası başladı
‘En İyi Narkotik Polisi: Anne´ kampanyası başladı
Ardahan İl Jandarma Komutanlığı tarafından “En İyi Narkotik Polisi: Anne” kampanyası kapsamında bağımlılık yapıcı madde kullanımını engellemek ve önlemek amacıyla bilgilendirme ve bilinçlendirme semineri gerçekleştirildi.
Ardahan Belediyesi işçilere yüzde 28 zam yaptı
Ardahan Belediyesi işçilere yüzde 28 zam yaptı
Ardahan Belediyesi ile Belediye İş Sendikası arasındaki görüşmeler sonrası Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir, işçilere yüzde 28 zam yaptı. Bu zamla emekçinin yüzü güldü. Sosyal hakları iyileştirilen emekçiler, sözleşme ile yeni haklar da kazandı.
AZİZ BOZ, İZMİR´E ATANDI
AZİZ BOZ, İZMİR´E ATANDI
SGK Ardahan İl Müdürü Aziz Boz, İzmir´e atandı.
Memleket Partisi Ardahan 1. Olağan İl Kongresi Yapıldı
Memleket Partisi Ardahan 1. Olağan İl Kongresi Yapıldı
Memleket Partisi Ardahan 1. Olağan İl Kongresi´ni gerçekleştirdi. Tek listeyle gidilen seçimde Kurucu İl Başkanlığı görevini yürüten Kemalettin Öztürk, İl Başkanı olarak seçildi.
ARDAHAN´DA BIÇAKLI KAVGA: 1 ÖLÜ, 2 YARALI
ARDAHAN´DA BIÇAKLI KAVGA: 1 ÖLÜ, 2 YARALI
Dün gece yarısı yaşanan ve nedeni henüz belirlenemeyen kavga sonucunda eğlence yerinde garson olarak çalışan Ünal Yıldız isimli bir vatandaş yaşamını yitirdi. İki kişinin de yaralandığı olayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlatıldı.
ARDAHAN BAROSU´NUN 2. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ
ARDAHAN BAROSU´NUN 2. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ
Ardahan Barosu, 2. Kuruluş Yıldönümü nedeniyle Milli Egemenlik Parkında Atatürk anıtına çelenk sundu ve burada basın açıklaması yapıldı.
Jandarma´dan okul servislerine sıkı denetim
Jandarma´dan okul servislerine sıkı denetim
Ardahan´da yeni eğitim ve öğretim döneminin başlaması ile birlikte jandarma trafik ekipleri, okul taşıtlarına yönelik denetimlerini sıkılaştırdı.
BAYDAR: “DELEGELERİMİZİN TEVECCÜHÜ İLE BU YOLU TEKRARDAN YÜRÜMEK İSTİYORUZ”
Baydar, “Delegelerimizin teveccühü olursa bu yolu tekrardan yürümek istiyoruz. Şeffaf bir şekilde sürecimizi başlattık. Kongremizin bayram havasında geçmesini arzu ediyorum” dedi.
Tarih: 23.8.2021 14:29:36

ŞENOL KİRMAN

Baydar, “Delegelerimizin teveccühü olursa bu yolu tekrardan yürümek istiyoruz. Şeffaf bir şekilde sürecimizi başlattık. Kongremizin bayram havasında geçmesini arzu ediyorum” dedi.

Ardahan´ın en büyük STK yapılanması olan ve yaklaşık 5 Bin üyesi bulunan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği (ADSYB) 18 Eylül 2021 Cumartesi günü yapılması planlanan Genel Kurula hazırlanıyor.

Ardahan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Veteriner Hekim Yunus Baydar üyelerine çağrı yaparak, Genel Kurula bütün üyelerin katılım sağlamalarını beklediklerini söyledi.

Birlik Başkanı Baydar, “18 Eylül 2021 Cumartesi günü pandemi nedeniyle, sağlık koşullarını dikkate alarak kongre yerimizi Şehir Stadyumu olarak belirledik. Delegelerimizin teveccühü olursa bu yolu tekrardan yürümek istiyoruz. Şeffaf bir şekilde sürecimizi başlattık. Kongremizin bayram havasında geçmesini arzu ediyorum. Tabi ki sağlık koşulları önemli, biz elimizden geldiği kadar tedbirlerimizi alacağız. Bizim edindiğimiz tecrübeler hem üretici olarak hem de sektörel yıllarını vermiş birisi olarak memleketimizde mücadele içerisinde her daim olacağız” dedi.

Başkan Baydar, “Federasyon düzeyinde görev aldık, kendimizi ispatlamış düzeye gelmiş insanız. Bilgi birikimimi, yatırımını buraya yapmış bir insan olarak bir kez daha seçilirsem verimli olacağıma inandığım için devam ettirmek istiyorum. Ve yeni dönemi de kendim için son dönem akdedeceğim. Bu birlik hayvan ıslahı başta olmak üzere, yetiştiricilerimizin bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi, üyeler arasındaki dayanışmanın sağlanması, tarım ve hayvancılıkla ilgili hibe ve destelemelerden faydalandırılması, her türlü girdi temini ve yetiştirilen ürünlerin değer fiyatına satışının sağlanmasını ve pazarlanması gibi faaliyetleri yürütmek üzere kurulmuştur. Bugüne kadar elimizden gelenin fazlasını yaparak üreticilerimizle buluşturduk. Yine dinamik ve sorunlara anında çözümler bulabilecek yol arkadaşlarımız ve teknik ekibimizle birlikte ilimiz hayvancılığını öne çıkarmak, çiftçilerin menfaatini düşünmek, gelişen teknolojilere ayak uydurmak, daha kaliteli ve güvenilir hizmetler vermek için değerli çiftçilerimizin teveccühüne bir kez daha talibiz” ifadelerini kullandı.

Kaba Yem Desteği İstedik…

Ardahan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı veteriner Hekim Yunus Baydar, “Ayrıca üreticilerimiz 2021 yılında yaşadığı sıkıntıların hepsini biliyoruz. Son birkaç aydır bununla ilgili gerekli yerlere sorunlar yaparak, sıkıntıları ve taleplerimizi ilettik. Bununla ilgili mücadelemiz de sürecek. Yeni dönem için birçok düşüncemiz var, üreticilerimizin yaşadığı sorunları kendimde üretici olduğum için teknik boyutunu da biliyorum.

Çözümü konusunda daha çok kurumsal işbirliği içerisine girerek, gerek Ankara Merkez Birliği´nin de imkanlarımı Ardahan için kullandım. 2021-2022 yılının kış aylarının zor geçeceğinin farkındayız. Gerek hayvanın değerinde satılması için devletimizin bir kısım mekanizmalarını devreye girmesi ve kaba yem konusunda üreticilere tedarik edilerek destekleme yapılmasını ilettik.

Ben bu işi siyasi olarak görmüyorum. Yönetim Kurulu arkadaşlarımızın içerisinde farklı siyasi düşüncede olana arkadaşlarımız var. Burası bir sivil toplum kuruluşu. Burada benim kriterim bu adam gerçekten üreticimi, yetiştiricimi hayvancılık faaliyetiyle kendini harmanlamış mı, bu işin içinde mi. Ben bu işi yapmıyorsam temsil ettiğim kişilerinde derdini bilemem. Ben bizzat bu işte kendimi harmanlanmışım ben bu işe kendimi vermişim”.

Ardahan´a pozitif ayrım yapılması ve destekleme miktarlarının arttırılmasını talep ettik…

Başkan Baydar, “Kuraklık nedeniyle ciddi çalışmalarımız oldu. Hayvancılık Genel Müdürümüz Zekeriya Erdurmuş´a 5 maddelik rapor sundum. İlimizde yaşadığımız gerek kuraklık olsun gerekse kuraklık sonrasında oluşacak risklerin hepsini rapor şeklinde kendisine ilettim. Kaba yem konusunda Ardahan, Kars, Ağrı ve Erzurum´un şuanda konsepti hemen hemen aynı. Çünkü bitkisel üretim sadece dönemsel oluyor bir sefere mahsus. 2 ay önce Bakan Yardımcısı Ardahan´a geldiğinde üreticilerimizin kuraklık nedeniyle yaşadığı sorunları bizzat kendisine iletmiştim. Bizim bu duruma tepkisiz kalmak gibi bir şansımız yok. Biz sonuç odaklı çalışma yönüne girdik. Ot ve saman tedariki noktasında 2 aydır mücadele veriyoruz. En son Ukrayna ile 3 bin ton konusunda bir bağlantı yaptık. Türkiye´de ki saman fiyatlarında ki gevşeme yapmış olduğumuz temaslara, anlaşmalara fiyat belirleme konusunda olumlu katkı sunuyor. Ardahan´da krediler erteleme kapsamına girmiyor. Bitkisel üretim kredisi kullananların kredileri erteleniyor. Ardahan´da çiftçinin kullandığı kredilerin hiç biri bitkisel üretim kredisi değil. Ardahan´a pozitif ayrım yapılması ve destekleme miktarlarının arttırılmasını talep ettik. Kaba yem temininde de şahısların değil kamu kurumları aracılığı ile tedarik edilmesini istedik.  

İş Bankası ile bir protokol imzaladık, kaba yem alacak olan üretici gidip bankadan 1 yıllığına bu krediyi kullanabilir

Geçmişte bir çiftçi kaba yem ihtiyacını yüzde 80 kendi arazisinden karşılarken kalan kısmını dışarıdan temin ediyordu. Şimdi ise tam tersi bir döngü oluşmuş. Vatandaş hayvanını satarak kaba yem ihtiyacını karşılıyor. Piyasada arz fazlası olacak. Ve birileri bunu fırsata çevirecek. Bunun önüne geçmemiz gerekiyor. Geçen ay İş Bankası ile bir protokol imzaladık. Piyasa koşullarına kullandırdıkları kredinin birkaç puan daha altında. Üreticilerimiz 50 bin TL´ye kadar kefilsiz kredi kullanabilecekler. Çiftçimiz eğer kaba yem alacaksa gidip bankadan 1 yıllığına bu krediyi kullanabilir.   

İlçelerde bulunan üyelerimiz için

İlçelerimiz de Göle´de şubemiz var, Posof´ta ise personelimiz var. Diğer ilçelerimizde ise temsilcilerimiz var. Serbest çalışan ziraat mühendisi veya veteriner hekimle anlaşmamız var. Onlar bizim tabelalarımız asarak üyelerimizle irtibatımızı sağlıyorlar.    

DAP Bölge Başkanlığına ve TANAP´a sunmuş olduğumuz projeler oldu

Süt toplama merkezi, suni tohumlama hizmetlerinin tamamını çok daha düşük maliyetle vatandaşa yansıtmak için sunduğumuz projeler oldu.  Öncelikleri kamu olduğu için sunmuş olduğumuz projelerden destek alamadık. Büyükbaş hayvancılık eylem planı çerçevesinde meraların korunması için büyük mücadele verdik. Kim bu sektöre bir damla dahi katkı sunuyorsa gerçekten bu memlekette insanların yaşam kalitesine, refahına katkı sunuyor anlamına geliyor. Hayvancılığın kötü gittiği şehirde esnafın durumu da iyi olmaz ticaret anlamında hiç kimsenin de iyi olmaz.

Aklımda yapmak istediğim çok şey var

Ardahan´a kesimhane kazandırmak için büyük mücadele vereceğim. Ardahan´da vatandaşımızın hayvanını besleyipte kestireceği bir kesimhane yok. Bizim şöyle bir sorunumuz olmaya başladı, ürettiğimizi değerinde satma noktasında problemimiz var. Vatandaşımızın bir çoğu sütünü değerinde alınmadığı için satmıyor artık. Sütçüleri uyardım, sütü değerinde almazlar yarın peynir yapacak süt bulamayacaklar. Sütçüler vatandaşımızın sütünü değerinde alsınlar. Şuan konseyin belirlediği fiyat 3 TL. onlar bunun altına düştükçe kendi sektörlerine balta vuruyorlar.

Başkan Baydar´dan üreticilere pratik bilgilerden oluşan kitapçık

Hayvan bakımı konusunda pratik bilgilerden oluşan kitapçık hazırladık ve bütün üyelerimize dağıttık. Web sitemizde bilgilendirmeler yapıyoruz. Elimizden geldiği kadar vatandaşlarımızın faaliyetlerine katkı sunmaya çalışıyoruz. Üreticilerimizden sadece yıllık aidat ücreti alıyoruz. Soy kütük bedeli var ama üreticilerimizin durumunu bildiğimiz için bu bedeli almıyoruz dedi.

/resimler/2021-8/23/1431322857930.jpg

   


Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
‘En İyi Narkotik Polisi: Anne´ kampanyası başladı
‘En İyi Narkotik Polisi: Anne´ kampanyası başladı
Ardahan İl Jandarma Komutanlığı tarafından “En İyi Narkotik Polisi: Anne” kampanyası kapsamında bağımlılık yapıcı madde kullanımını engellemek ve önlemek amacıyla bilgilendirme ve bilinçlendirme semineri gerçekleştirildi.
Ardahan Belediyesi işçilere yüzde 28 zam yaptı
Ardahan Belediyesi işçilere yüzde 28 zam yaptı
Ardahan Belediyesi ile Belediye İş Sendikası arasındaki görüşmeler sonrası Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir, işçilere yüzde 28 zam yaptı. Bu zamla emekçinin yüzü güldü. Sosyal hakları iyileştirilen emekçiler, sözleşme ile yeni haklar da kazandı.
AZİZ BOZ, İZMİR´E ATANDI
AZİZ BOZ, İZMİR´E ATANDI
SGK Ardahan İl Müdürü Aziz Boz, İzmir´e atandı.
ARDAHAN´DA BIÇAKLI KAVGA: 1 ÖLÜ, 2 YARALI
ARDAHAN´DA BIÇAKLI KAVGA: 1 ÖLÜ, 2 YARALI
Dün gece yarısı yaşanan ve nedeni henüz belirlenemeyen kavga sonucunda eğlence yerinde garson olarak çalışan Ünal Yıldız isimli bir vatandaş yaşamını yitirdi. İki kişinin de yaralandığı olayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlatıldı.
ARDAHAN BAROSU´NUN 2. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ
ARDAHAN BAROSU´NUN 2. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ
Ardahan Barosu, 2. Kuruluş Yıldönümü nedeniyle Milli Egemenlik Parkında Atatürk anıtına çelenk sundu ve burada basın açıklaması yapıldı.
Jandarma´dan okul servislerine sıkı denetim
Jandarma´dan okul servislerine sıkı denetim
Ardahan´da yeni eğitim ve öğretim döneminin başlaması ile birlikte jandarma trafik ekipleri, okul taşıtlarına yönelik denetimlerini sıkılaştırdı.
KARACA´DAN ÖRNEK DAVRANIŞ
KARACA´DAN ÖRNEK DAVRANIŞ
Korkmaz Karaca´nın AFAD´a yaptığı bağış sonrası İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı Daire Başkanı Mehmet Akif Can teşekkür mesajı yayımladı.
Jandarma´dan kan bağışı
Jandarma´dan kan bağışı
Jandarma´dan kan bağışı
Yaşanan kazalardan sonra "hız kesici rampa" yapıldı
Yaşanan kazalardan sonra "hız kesici rampa" yapıldı
Yaşanan kazalardan sonra "hız kesici rampa" yapıldı
Hurdadan topladığı malzemelerle ATV yaptı
Hurdadan topladığı malzemelerle ATV yaptı
Çıldır ilçesinde yaşayan Ada ailesinin 5 çocuğundan 2´ncisi Ahmet Ada (17), Çıldır İmam Hatip Lisesi 11´inci sınıf öğrencisi.
Orhan Çerkez´den teşekkür
Orhan Çerkez´den teşekkür
Ardahan Dernekler Federasyonu (ARDAFED) Başkanlığına seçilen Orhan Çerkez, teşekkür mesajı yayınladı.
Orhan Çerkez, ARDAFED Başkanı oldu
Orhan Çerkez, ARDAFED Başkanı oldu
İstanbul Ardahan Dernekler Federasyonu (ARDAFED) Kongresinde Başkan adaylarından Gazeteci Fakir Yılmaz´ın adaylıktan çekilmesi üzerine Orhan Çerkez oy birliği ile ARDAFED Başkanı seçildi.
KARAKOÇ: “ŞEFFAF BİR YÖNETİMLE  ADSYB´Yİ İLERİYE TAŞIYACAĞIZ”
KARAKOÇ: “ŞEFFAF BİR YÖNETİMLE ADSYB´Yİ İLERİYE TAŞIYACAĞIZ”
ADSYB için güçlü bir yönetim oluşturduklarını açıklayan Karakoç: “Amacımız ADSYB´yi üyelerimiz ile birlikte şeffaf bir yönetim ile ileriye taşımak olacaktır. Kısa bir zaman dilimine sıkıştırılmış bir seçime giriyoruz. Ama siz değerli yol arkadaşlarımızın özverili çalışması sayesinde bu dezavantajlı durumu lehimize çevirebildik. Bu nedenle tek-tek her birinize ayrıca teşekkür ediyorum" dedi.
Hot Döner´den görkemli açılış
Hot Döner´den görkemli açılış
Ardahan´da döner sektörüne yeni bir heyecan katacak olan Hot Döner, dualarla hizmete açıldı.
Ardahan´da kömür satışları başladı
Ardahan´da kömür satışları başladı
Ardahan´da kömür satışları başladı
Ardahan´da sahipli köpeklere mikroçip takılacak
Ardahan´da sahipli köpeklere mikroçip takılacak
Kars Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Ödül: "Sahipli kedi ve köpeklerin kimliklendirilmesi zorunlu oluyor"
Darıca Ardahanlılar Derneği´nden Başkan Çoban´a ziyaret
Darıca Ardahanlılar Derneği´nden Başkan Çoban´a ziyaret
Darıca Ardahanlılar Derneği yönetim kurulu üyeleri Metin Güzel, Halim Demir ve Tahsin Demir, Yeniden Refah Partisi Ardahan il başkanı Caner Çoban´ı parti binasında ziyaret ettiler.
Jandarmanın yaralı halde bulduğu Kartal ve Saz Kamışçını tedaviye alındı
Jandarmanın yaralı halde bulduğu Kartal ve Saz Kamışçını tedaviye alındı
Ardahan´da jandarma ekiplerince yaralı durumda bulunan Kartal ve Saz Kamışçını kuşları, tedavilerinin ardından doğaya salınacak.
CHP´NİN KURULUŞUNUN 98. YILDÖNÜMÜ TÖRENLE KUTLANDI
CHP´NİN KURULUŞUNUN 98. YILDÖNÜMÜ TÖRENLE KUTLANDI
Cumhuriyet Halk Partisi´nin kuruluşunun 98´inci yıldönümü, Ardahan İl Başkanlığı tarafından Milli Egemenlik Parkı Atatürk anıtı önünde düzenlenen törenle kutlandı.
Ardahan´da 150 sıvat ile 100 süt sağım makinesi dağıtıldı
Ardahan´da 150 sıvat ile 100 süt sağım makinesi dağıtıldı
Tarım ve Orman Müdürlüğünce DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığına sunulan iki ayrı proje kapsamında ilimize gönderilen 150 beton sıvat ve 100 süt sağım makinelerinin dağıtımı yapıldı.
HOT DÖNER LEZZETİ ARTIK ARDAHAN´DA!
HOT DÖNER LEZZETİ ARTIK ARDAHAN´DA!
Ardahan´da döner sektörüne yeni bir heyecan katacak olan Hot Döner hizmete girdi.
Hayvan yetiştiricileri kara kışı nasıl geçireceğini düşünüyor
Hayvan yetiştiricileri kara kışı nasıl geçireceğini düşünüyor
Hayvan yetiştiricileri kara kışı nasıl geçireceğini düşünüyor
Ardahan´da kiralık ev sorunu büyüyor
Ardahan´da kiralık ev sorunu büyüyor
Ardahan´da kiralık ev sorunu büyüyor
Kuraklık nedeniyle verim kaybı yaşayan üreticilere destek
Kuraklık nedeniyle verim kaybı yaşayan üreticilere destek
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete´de yayımlanan karara göre kuraklık nedeniyle yüzde 30 ve üzeri verim kaybı yaşayan çiftçilere destekleme ödemesi yapılacak.
E-Gazete
DOLAR
5.6007
EURO
6.3090
ALTIN
0
BIST
0
 
SİYASET
GÜNCEL
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
SAĞLIK
VALİLİK
BELEDİYE
DERNEKLER
Ardahan için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:39 07:25 12:22 14:42 17:00 18:34
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi