BAL HAZİRAN AYINDA BAŞLIYOR

Bölgesel Amatör Ligin kaderi belli oldu.

Bölgesel Amatör Ligin kaderi belli oldu. Türkiye Futbol Federasyonu bir süre önce BAL ligleri için 17 Nisan 2021 tarihinde başlayacağını açıklamış ancak yaşanan süreç sonrası başlangıç Mayıs ayının son haftasına ertelemişti. TFF´den yeni bir açıklama geldi ve şartlar oluşursa Bölgesel Amatör Lig maçlarının Haziran ayının ilk haftasında başlayacağını duyurdu.

Türkiye Futbol Federasyonunun liglerin başlama tarihi ve statüsü ile ilgili olarak ligde mücadele edecek olan 266 takımın görüşlerine göre yol haritası çizeceği, kulüplerin lige katılıp katılmama dilekçelerinin göz önünde bulundurularak değerlendirme yapılmasına karar verildiği ifade edildi.

Bu sezon katılmama dilekçesi veren kulüplerin 2021- 2022 sezonunda BAL haklarının devam edeceği, bu sezon Haziran ayının ilk haftası itibariyle başlatılması planlanan Bölgesel Amatör Ligin katılan takım sayısına göre şekillendirileceği ve hızlandırılmış bir şekilde oynatılacağı kaydedildi.

Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; ?2020-2021 sezonu Bölgesel Amatör Lig Müsabakalarının statüsü hazırlanmış gruplandırılması ve fikstür çekimi yapılmış olup, 17 Nisan 2021 tarihinde başlatılacaktı.

Federasyonumuz Sağlık Kurulu 09 Nisan 2021 tarihinde, mevcut süreçte gerek şartların elverişli olmadığı, gerekse 266 takımın katılımının söz konusu olması nedeniyle lig organizasyonunun yeni riskler taşıdığı konusunda görüş birliğine vararak liglerin Mayıs ayının son haftasına kadar başlatılmasını uygun bulmamıştır.

Bu karardan 10 gün sonra Cumhurbaşkanlığı Kabinesi kararı ile 30 Nisan-17 Mayıs 2021 tarihlerini kapsayan 17 günlük tam kapanma uygulaması 81 ilimizde başlatılmıştır.

BAL kulüplerimizle, sürekli iletişim halinde bulunan Amatör İşler Kurulumuz tam kapanmanın ilk günlerinde bazı kulüplerimizin antrenmanlarını yapmaya devam ettiklerini, bazı kulüplerimizin de valiliklerin izin vermemesi nedeniyle futbolcularını kapanma süresi sonuna kadar serbest bıraktıkları gözlemlenmiştir. Sonraki süreçte İçişleri Bakanlığı kararı ile tam kapanmanın sonuna kadar antrenmanlar tamamen durdurulmuştur.

Gelinen süreçte kulüplerimizin bir kısmının Federasyonumuza göndermiş oldukları dilekçelerden, ASKF Başkanlıklarımız ve Amatör İşler Kurulu yetkilileri ile yaptıkları görüşmelerden anlaşılıyor ki 2020-2021 sezonun kalan süre içinde sıklaştırılmış bir müsabaka takvimi ile tamamlanmasını talep edenler olduğu gibi bu sezon müsabakaların oynanmamasını, BAL müsabakalarının 2021-2022 sezonunda yeni bir statü, yeni bir gruplandırma ile oynanmasını talep edenler de vardır.

Türkiye Futbol Federasyonu bu talepler doğrultusunda 266 kulübün görüşlerine göre karar verilmesinin doğru olacağı kanısıyla kulüplerimizden katılıp katılmama dilekçelerinin alınmasına karar verilmiştir.

Kulüplerimiz 2020-2021 sezonunda BAL´a katılmayıp, 2021-2022 sezonunda BAL´a katılma haklarının devam etmesini istiyorlarsa dilekçeyi Federasyonumuza ulaştırdıkları taktirde 2021-2022 sezonunda BAL´da temsil edilme haklarını koruyacaklardır.

Bu sezon Haziran ayının 1.haftasında başlatılacak olup sıkıştırılmış bir takvim ile düzenlenecek lige katılmayı kabul eden kulüpler ise dilekçeyi Federasyonumuza ulaştırdıkları takdirde yeniden yapılacak gruplandırmaya ve fikstür çekimine dahil edileceklerdir?

SPOR 11.05.2021 15:28:03 0
1

Ertuğrul Işık’ın Acı Günü!

2

AK PARTİ TEŞKİLAT AKADEMİSİ SONA ERDİ

3

ZEKİ BAYRAKTAR DÜNYA İKİNCİSİ OLDU

4

SUÇ MAKİNASI YURT DIŞINA KAÇARKEN YAKALANDI

5

BİLGİLİ, KÖY KÖY GEZİYOR